Jesi li ikad osjetila kako ti se svijet ruši pod nogama dok pokušavaš balansirati sve te uloge koje život od tebe zahtijeva? Kako čuvaš svoje mentalno zdravlje kada se čini kao da svaka minuta tvog dana već ima svoj plan, a ti nisi uključila sebe u te planove? U svijetu koji od nas traži da budemo superžene, kako pronaći trenutke mira za sebe?
Upravo o tome želim razgovarati s tobom – kako sačuvati svoje mentalno zdravlje u vrtlogu svakodnevnih obaveza, izazova i neočekivanih situacija koje nam život servira. To nije samo bitka koju vodimo; to je umjetnost življenja koju učimo svaki dan, korak po korak, odabirući sebe u svakom trenutku.
Dopusti mi da ti podijelim neke od mojih osobnih strategija. Na kraju dana, sve što imamo je jedni druge, iskustva i bitke da ih podjelimo i našu snagu da se nosimo sa svijetom, čuvajući pritom naše mentalno zdravlje kao najveći prioritet.
Evo moja cetri savjeta za ocuvanje tvog mentalnog zdravlja:
1. Postani svoj najbolji prijatelj, svoj motivator i izvor pozitivnosti.
Znaš ono kad ujutro pogledaš u ogledalo i tvoj odraz počne prigovarati o svakoj sitnici? E pa, ja sam odlučila promijeniti ploču. Postala sam sama svoja motivatorka. Svako jutro, umjesto kritika, šapnem si: “Hej, ti, da, baš ti, izgledaš fantastično i danas ćeš pokoriti svijet.” Smiješno? Možda. Ali, vjeruj mi, kad postaneš sam svoj navijač, svijet počne navijati s tobom.
2. Pokreni se fizički.
Ponekad osjećam da su opomene o koristima vježbanja postale toliko učestale da bih mogla osjetiti potrebu opravdati se pred svojim vlastitim parom tenisica zbog njihove neupotrebe. Ipak, došlo je do trenutka kada sam spoznala da su odnos između mog tijela i uma te dinamika njihove interakcije slični dijalogu između dva dugogodišnja supružnika koji se prepiru oko toga tko će kontrolirati daljinski upravljač. Svaki ima svoje želje i potrebe, povremeno se međusobno izazivaju, ali su duboko svjesni da ne mogu funkcionirati jedno bez drugog.
Shvatila sam da integracija fizičke aktivnosti u moj život nije samo pitanje fizičkog zdravlja; to je esencijalni dio održavanja mentalne ravnoteže. Bilo da je riječ o plesu, trčanju, ili čak mirnoj šetnji, svaki pokret služi kao mehanizam za ‘resetiranje’ mog mentalnog stanja, šaljući jasnu poruku mojem mozgu: “Pripremi se, sposobni smo suočiti se sa svime što nam život stavlja pred noge.” Ovaj proces nije samo fizička vježba već i mentalna priprema koja potiče sinergiju tijela i uma, omogućavajući im da nađu zajednički jezik i harmoniju unutar dinamičnog odnosa koji ih definira.
3. Izgradi duboke odnose s ljudima. Ranjivost, autentičnost i iskrenost su ključ.
Razvijanje dubokih odnosa s ljudima zahtijeva od nas da budemo ranjivi, autentični i iskreni, što može izgledati zastrašujuće kao i objaviti oglas za spoj s natpisom “Upoznajte moje sve mane. Yaay”. Ipak, u tim trenucima ranjivosti krije se prilika za stvarnu povezanost. Emocionalno otvaranje, dijeljenje naših strahova, nada, smijeha i suza s drugima, ne samo da gradi mostove razumijevanja, već i produbljuje naše veze. Autentičnost nas oslobađa površnosti društvenih mreža, omogućavajući nam da privučemo one ljude u naš život koji cijene našu pravu suštinu.
4. Sve što nije prioritet, stavi na listu čekanja.
U današnjem svijetu gdje biti zauzet često izgleda kao mjerilo važnosti, odlučila sam zauzeti drugačiji stav. Naučila sam kako koristiti snažnu riječ – “kasnije”. Priznajem, to nije uvijek jednostavno. Ponekad osjećam kao da propuštam vlastiti život zbog straha da nešto propustim (FOMO). Međutim, odgađanjem zadataka koji nisu hitni ili ključni, oslobađam vrijeme i prostor za aktivnosti koje me zaista ispunjavaju. To je kao da svom rasporedu kažem: “Ovdje je mjesto samo za ono što je meni bitno. Ciao!”
Eto, to su moji osobni savjeti – jednostavni, možda pomalo nesavršeni, ali iskreni. Mentalna forma nije nešto što postižeš i zatim staviš kvačicu kao “završeno”. To je putovanje, avantura, na kojoj se ponekad spotakneš, ali i naučiš kako ustati, otresti prašinu i nastaviti dalje, sa smiješkom na licu i vjerom u sebe.
Dakle, dok završavamo naše danasnje druzenje i pripremamo se za izazove koji nas čekaju, zapamti: u ovom ludom svijetu, sacuvati svoje mentalno zdravlje je najveći je poklon koji možeš dati sebi. I da, ponekad je u redu biti malo sebičan s vlastitim vremenom i energijom. Jer, hajde realno, kako možeš zalijevati druge, ako je tvoj vlastiti mentalni bunar prazan?