Suočavanje sa Strahom od Promjene

Poznajete li taj osjećaj kada konačno mislite da ste majstor životnog valcera, a onda glazba iznenada premiksana u techno? I tada, s iznenađenjem, otkrijete da vaše plesne vještine više liče na ples nekoordiniraniranog majmuna u sobi punoj ogledala. I onda kreće alarm!

Svi poznajemo taj unutarnji alarm koji se oglašava čim promjena zakuca na vrata: “Opasnost! Evo ga, početak apokalipse!” Ali, budimo realni na trenutak – koliko često je taj scenarij zapravo bio realnost? Ako ste poput mene, vjerojatno ste shvatili da vaš unutarnji režiser drame zna počesto pretjerati.

Zato, prvo što trebamo priznati jest da je strah od promjene prilicno “normalan” osjećaj. To je ustavri naš drevni mozak u akciji, koji pokušava da nas zaštititi od imaginarnih sabljozubih tigrova. Ironija je, međutim, što naš mozak nije baš dobio memo da su se vremena promijenila, i sada svaku promjenu u karijeri, osobnim odnosima ili čak u našoj dnevnoj rutini doživljava kao potencijalnu invaziju sabljozubih tigrova.

A sad kada znamo ovu potpuno iracionalnu stranu straha od promjene, idemo ga raskrinkati do kraja.

Strategija #2: Prepoznaj ga

Strategija #2: Prepoznaj ga

Drugi korak u našem pohodu prema zagrljaju neizvjesnosti je kao kad upališ svjetlo u mračnoj sobi i shvatiš da ona zastrašujuća sjena zapravo dolazi od hrpe bačenih čarapa, a ne od sabljozubog tigra. Da, vrijeme je da dignemo zastor i suočimo se s našim strahom licem u lice. Zamisli ga kako stoji u kutu, pokušavajući se prerušiti u tvoje “logične brige.” Dati ime tom strahu, recimo ga nazovemo gospodin Zajebantus, može pomoći da se on više ne čini kao taj nepobjedivi neprijatelj koji može pokoriti svjetove, već više kao onaj dosadni susjed koji uvijek dolazi nenajavljen, često s neprimjerenim vremenom za svoje posjete. “Oh, gospodine Zajebantuse, opet vi? Niste li već bili ovdje jučer?” Kad jednom prepoznaš i imenuješ svoj strah, počinješ shvaćati da je, iako možda uvijek prisutan, njegova moć nad tobom zapravo prilično ograničena. On postaje više poput one tete na obiteljskim okupljanjima koja uvijek ima nešto za reći o tvom životu – možeš je saslušati, ali ne moraš joj dopustiti da ti kroji dan.

Strategija #3: Male promjene, malim koracima

Strategija #3: Male promjene, malim koracima

Krenimo polako, korak po korak. Nema potrebe za dramatičnim skokovima iz aviona da bismo zagrlili neizvjesnost (iako, ako se odlučite na taj korak, toplo preporučujem duboko razmisliti o padobranu). Što kažete na nešto manje dramatično, poput promjene rute do posla? Možda otkrijete novi kafić koji prodaje onu savršenu kavu za kojom ste uvijek tragali. Ili, zamislite ludost, isprobavanje novog recepta za večeru koji ne uključuje upotrebu mikrovalne. Da, to su te male promjene koje nas potiču da se malo poigramo s neizvjesnošću, a da pritom ne osjetimo kao da smo upravo dali otkaz, prodali sve što imamo i odlučili se pridružiti cirkusu. Te male, naizgled beznačajne promjene, zapravo su naši mini treninzi za veće životne izazove. One nas uče kako se smijati u lice neizvjesnosti, ponekad doslovno, jer tko ne bi prasnuo u smijeh nakon što shvati da je novi recept za večeru zapravo recept za katastrofu? Ovo su koraci koji nas uvode u svijet gdje je neizvjesnost više kao stari školski prijatelj s kojim se ponekad svađamo, a ne kao sabljozubi tigar koji vreba iza svakog ugla.

Strategija #4: Budite znatiželjni

Strategija #4: Budite znatiželjni

Promatrajte svaku promjenu kao zagonetku koja čeka da bude riješena, a ne kao čudovište iz ormara. Postavite si izazovno pitanje: “Koje tajne mogu otkriti u ovoj epizodi moje sapunice zvane život?” Pretvarajte se da ste Sherlock Holmes na tragu nečega revolucionarnog, samo što umjesto lupa koristite svoju znatiželju. Svaka promjena skriva tragove koji mogu voditi do nečega zaista prosvjetljujućeg, možda čak i do novog hobija ili neočekivanog prijateljstva. Prihvatite ulogu znatiželjnog istraživača i zapitajte se, uz smijeh, “Što bi se dogodilo kad bih sada skrenuo lijevo umjesto desno?” – možda otkrijete da je put pun iznenađenja mnogo zabavniji nego što ste mislili.

Strategija #5: Slavite neizvjesnost

Na kraju, naučite slaviti neizvjesnost. Svaki put kad se suočite s promjenom i preživite (što hoćete, obećavam), dajte si tapšanje po ramenu. Ako ništa, zaslužujete medalju za hrabrost. Možda čak i zabavu u čast vašeg uspjeha, sa šampanjcem, konfetima i, naravno, tortom. Jer ako postoji nešto što neizvjesnost ne može poremetiti, to je naša ljubav prema torti.

Dakle, draga moja moćna ženo, sljedeći put kad ti promjena pokuca na vrata, otvori je s osmijehom (ili bar s pripravnošću da se suočiš s tim sabljozubim tigrom). Jer tko zna? Možda iza tih vrata stoji nešto divno, nešto što će tvoj plesni korak učiniti još ljepšim.